Sevde Kalafat
4 il əvvəl - 1 Dakika, 49 Saniye
traz
en
kk
ky
uz
ru
tk

Kazakistan'da Gezebileceğiniz Tarihi ve Turistik 5 Şehir

Kazakistan'da Gezebileceğiniz Tarihi ve Turistik 5 Şehir

Günümüzdeki yedi bağımsız Türk devletinden biri olan Kazakistan, Orta Asya ve Doğu Avrupa'dadır. Dünyanın en büyük dokuzuncu ülkesidir. Komşuları kuzeyde Rusya, güneyde Türkmenistan, Özbekistan ve Kırgızistan, doğuda ise Çin'dir. Ülkenin Hazar Denizi ve Aral Gölü'ne kıyısı vardır. Kazakistan'da 8500 tane akarsu bulunmaktadır. Yaklaşık 48.000 büyük, küçük göl bulunan ülke, tarihi ve turistik açıdan görülmeye değerdir.

Biz de sizler için Kazakistan'ın gezilmeye değer tarihi ve turistik 5 şehrini sıraladık:

1. Almatı


Kazakistan


Kazakistan'ın eski başkenti olan Almatı, kış turizminin cazibe merkezlerindendir. Çimbulak kayak merkezi, Büyük Almatı Gölü ile dikkat çeken şehirde yaklaşık 16 milyondan fazla ağaç olduğu tahmin edilmektedir. Merkez müzesi ve bu müzede bulunan Altın Elbiseli Adam kostümünün kopyası tarih severlerin dikkatini çekmektedir. Cumhuriyet Meydanı, Ascension Ortodoks Katedrali ve Panfilov Parkı görülmesi gereken yerler arasındadır.

2. Astana


Kazakistan


Kazakistan'ın 2. büyük şehri olan Astana ülkenin başkentidir. Kentin simgesi Bayterek Anıtıdır. Şehirde, Hazret Sultan Camii, Ulusal Müze, Barış Sarayı, Assumption Rus Ortodoks Katedrali, Nur Astana Cami gibi görülmeye değer çok sayıda turistik ve önemli yapı yer almaktadır.

3. Çimkent

Şimkent de denilen şehrin eski adı Çernyayev'dir. Almatı ve Astana'dan sonraki en büyük 3. şehirdir. 12. yüzyılda İpek Yolu üzerinde Sayram kentinin 10 km doğusunda kurulmuştur. Şehrin önemli tarihi ve turistik yerleri Zafer Parkı, Merkez Park, Afgan Savaş Anıtı, El-Farabi Türbesi ve Tarih Müzesidir.

4. Türkistan


Kazakistan


Türkistan, Kazakistan'ın güney kesiminde Seyhun nehrine yakın bir kenttir. Ahmet Yesevi'nin yaşadığı yer olarak nam salan şehir, diğer kentlere göre fazla büyük sayılmaz. Bilinen en eski adı Yesi'dir. Tarihi İpek Yolunun en eski pazarlarından birisi ise hala bu şehirde yaşatılmaktadır. Şehrin görülmesi gereken en önemli yapısı UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınan Hoca Ahmed Yesevi Türbesi'dir. Bölgedeki binalar, Ahmet Yesevi'ye olan sevgi ve saygıdan dolayı türbenin boyunu geçmemesi için en fazla iki katlı olarak inşa edilmiştir.

5. Aktav

Kazakistan'ın Mangışlak Yarımadası'nda bulunan Mangistav eyaletinin merkezidir. Hazar kıyılarında bulunan tek liman kentidir. Aktav Türkiye Türkçesiyle Akdağ manasına gelmektedir. Şehrin gezilecek tarihi ve turistik yerleri, Beket-Ata Camii, Yntimak Meydanı, Eternal Flame (Sonsu Ateş Anıtı), Dramatik Tiyatro, sahil ve plajlarıdır.